NABÍZÍME POSLEDNÍ 2 VOLNÁ MÍSTA NA EXKURSI DO MAROKA
Západním Orientem přes moře a hory“  27.6.–16. 7. 2024

Horku se vyhneme tak, že budeme ve vysokých horách, nebo v blízkosti horských bystřin, nebo přímo u Středozemního moře.

CO UVIDÍME

STŘEDOZEMNÍ MOŘE A ATLANTSKÝ OCEÁN - pobřeží Evropy a Afriky. Naše loď Gibraltarskou úžinou vypluje ze Středozemního moře do otevřeného Atlantiku a zakotví v Tangeru.

VYSOKÝ ATLAS: vysokohorské louky, potoky, řeky a jezera, místy i lesy. Horské endemity herpetofauny: denní gekon Quedenfeldtia trachyblepharus, horská zmije Vipera monticola, scink Chalcides montanus atd. Ubytujeme na 4 noci ve vesnici Imlíl, odkud se dá vycházet do hor. Na nejvyšší horu Severní Afriky Džebel Tubkal (4178 m n.m.) je to odtud cca. 15 km.

RÍF: velice členité pohoří zčásti porostlé lesy (cedrové, korkově-dubové, cesmínově-dubové, smíšené…) jakož i macchií a kapradinami. V krasových částech jsou četné soutěsky, skály a jeskyně, ponořují se a zase vyvěrají zde potoky a říčky. Proto by tam nemuselo být tak úplně vyprahlo. A žijí zde makakové magoti.

My budeme mít základnu v Talambote (provincie Šafšáwan) v západním Rífu na pokraji Národního parku Talassemtane poblíž soutoku horských řek Oued Laou a Al Oued Taghzoute s četnými jezírky a tůněmi, kde se dá koupat a kde není tak vyprahlo a aktivita herpetofauny (obzváště v noci) by mohla být vyšší. Kousek podle řeky Al Oued Taghzoute je oblast Akchour s četnými vodopády a bizarními skalními útvary jako je Boží most.

STŘEDOMOŘSKÉ POBŘEŽÍ: 5 dní prožijeme ve vesnici Oued Laou v ústí stejnojmenné řeky v izolované zátoce skryté pod pohořím Ríf v okrese Tetuan. I když sem turismus již pronikl, stále je v pěším dosahu příroda - údolí řeky a svahy Rífu.

KRÁLOVSKÁ MĚSTA FES A MARRÁKEŠ, obklopené funkčními hradbami, s četnými historickými památkami, ale i restauracemi a tržišti. Ve Fesu se ponoříme do atmosféry orientálního města od večera přes celou noc až do rána.

ŠAFŠAWÁN – malebné modře laděné městečko andaluského stylu v pohoří Ríf, které bývalo posvátné a tudíž pro nevěřící ještě donedávna nedostupné.

 

UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ:

Ubytováni budeme ve víceméně luxusních hotelích (alespoň na webových stránkách se tak jeví), ve 4-, 3- a 2- lůžkových pokojích, někde v rámci apartmánů, zpravidla s vlastními koupelnami a WC a WiFi, vždy uprostřed přírody a/nebo v blízkosti pláže, ve Fesu na dosah historického centra. S přespáváním ve stanech, kempech apod. či ve spacáku na cestě se momentálně nepočítá.

Hotel Les Jardins du Toubkal, (toubkalgarden.com, https://www.booking.com/hotel/ma/les-jardins-du-toubkal.cs.html se nachází ve Vysokém Atlase na okraji horské vesnice Imlíl v nadmořské výšce 1950 m. Z teras je nádherný výhled na hory. Jelikož kapacita hotelu na tak velikou skupinu nestačí, budeme zčásti ubytování i v sousedním stejnocenném hotelu (fotky vypadají rovněž skvěle) vzdáleném asi 5 minut chůze.

Na tomto odlehlém místě budeme mít zajištěny společné (všichni pohromadě) snídaně a večeře.

Riad Safari Fesviz Booking.com-zde – riad (tradiční dům andaluského stylu) přímo v medině - starém městě, nedaleko nejslavnějších pamětihodností Fesu. Na střeše je terasa, ze které je prý úžasný výhled na město. Ve skutečnosti je nás ale tolik, že se do jednoho domu nevejdeme a budeme rozmístěni v sousedních hotelích stejné kvality. Méně luxusní ubytování na luxusním místě.

V ceně máme zajištěnou snídani.

Auberge Cafe Rueda, Talambote https://ruedacafe.com/ viz Booking.com-zde je pestrobarevný dům mezi kopci kousek nad řekou Al Oued Taghzoute, jsou na něj skvělé recenze.

Na tomto odlehlém místě budeme mít zajištěny společné (všichni pohromadě) snídaně a večeře.

Oued Laou Apartment viz Booking.com-zde luxusní apartmány s vlastními koupelnami a WC a plně zařízenými kuchyňkami, 250 m od písečné pláže, mimo centrum obce směrem k ústí řeky. Těžká rána: není zde WiFi ! (koupíte si data).

Neposkytují snídaně (čaj a kávu si uvaříme sami!) ani večeře – v obci je dostatek restaurací.

Na lodi GNV Vessel budeme ubytováni ve 4-lůžkových vnitřních kajutách s vlastní koupelnou se sprchou a WC. Pro zájemce, kteří se přihlásí včas, lze zajistit i 1-, 2- nebo 3-lůžkové kajuty, musí si však připlatit. Je třeba, aby se všichni (např. tři zájemci o třílůžkovou kajutu) přihlásili společně najednou, aby to také celkově vyšlo pro celý autobus a nezbývaly poloprázdné kajuty.

Do ceny exkurse bylo zahrnuto stravování v samoobslužné lodní restauraci Menù del marinaio+ continental breakfast – plná penze ve stylu italské kuchyně po celou dobu plavby v obou směrech.

 

DOPRAVA:

Autobus: autobus Irizar PB 13.37, řidiči Aleš Mráček & Ondřej Jičínský, společnost Š&M Kreibich s.r.o., cca. 5700 km, z toho asi polovina v Evropě a polovina po Maroku.

V autobuse bude pravděpodobně možné dokoupit druhou sedačku, čímž cestovatel získá „dvousedačku“ (DS). Zájemce registrujeme již nyní, platba v autobuse.

Trajekt Barcelona-Tanger společnosti Grandi Navi Veloci (GNV), cca. 2 x 1200 km.

Exkursi povede:Petr Kodym

Program:

den

datum

příjezd

odjezd

 

Čt

27.6.

 

11:30

Praha - Hlavní nádraží via Plzeň-Rozvadov-Mulhouse-Montpellier

28.6.

9:00

12:15

Barcelona, La Marina - nalodění, vyplutí lodi- GNV Vessel

So

29.6.

20:45

22:45

Gare Maritime du Tanger-přistání, vylodění  (časový posun-1h)

   

23:00

23:59

 Tanger-zastávka na nákup

Ne

30.6.

7:00

10:30

Marrákeš-snídaně, prohlídka, nákupy…

   

12:00

 

Imlíl - Tamatert - hotel-Les Jardins du Toubkal  - ubytování, volný program

Po

1.7.

   

Stacionární den

Út

2.7.

   

Výlet ?

St

3.7.

   

Stacionární den

Čt

4.7.

 

9:00

Snídaně, odjezd

   

16:00

 

Fes-ubytování, noc a den v orientálním městě

5.7.

 

12:00

Odjezd

   

15:30

 

Talambote - Auberge Cafe Rueda -ubytování, večeře...

So

6.7.

   

Stacionární den

Ne

7.7.

   

Výlet ?

Po

8.7.

   

Stacionární den

Út

9.7.

 

9:00

Snídaně, odjezd

   

9:30

13:00

Šafšawán - prohlídka města, nákupy zásob, oběd

   

14:30

 

Oued Laou-Oued Laou Apartment - ubytování…..

St

10.7.

   

Stacionární den

Čt

11.7.

   

Výlet ?

12.7.

   

Stacionární den

So

13.7.

 

17:00

Stacionární den, odjezd

   

19:00

21:00

 Tanger-rozloučení s Marokem

   

21:15

23:59

Gare Maritime du Tanger-nalodění, vyplutí lodi-GNV Vessel

Ne

14.7.

   

plavba přes Středozemní moře

Po

15.7.

10:00

12:00

Barcelona, La Marina -přistání, vylodění (čas. posun+1h), odjezd via Rozvadov-Plzeň-

Út

16.7.

9:30

 

Praha - Hlavní nádraží – příjezd

 

TRASA: interaktivní mapa- klikněte zde

CENA:

Cena zahrnuje dopravu autobusem, plavbu lodí GNV s ubytováním ve 4-lůžkové kajutě (2x) a plnou penzí „Menù del marinaio+ continental breakfast“ (2x) , ubytování v hotelích se snídaní a večeří (8x), ubytování se snídaní (1x) a ubytování v apartmánech u moře (4x).

Členové TSP zaplatí 24 000,-Kč, hosté 24 500,-Kč, děti do 12 let 17 000,-Kč.

Doplatky navíc: Za jednolůžkovou kajutu (tam i zpět) vybereme v autobuse doplatek 180 €/osobu, za 2-lůžkovou 60 €/osobu a za 3-lůžkovou 20 €/osobu.

Předběžná cena dvousedačky:150 € /DS.

PŘIHLÁŠENÍ A CENA:

Závaznou přihlášku se jmény a členskými čísly členů, jmény hostů (u dětí prosím uveďte věk), e-mailovou adresou a telefonem, případně potvrzení již podané přihlášky, zašlete písemně či e-mailem co nejdříve tajemnici pro exkurse.

Trasa Maroko