Středomoří je pro přírodovědce a zejména pro milovníka obojživelníků a plazů zemí zaslíbenou: klima skoro subtropické, příroda velmi exotická, biodiverzita převeliká. A navíc to není tak daleko: do nejbližšího mediteránu, k severnímu výběžku Jadranu v Chorvatsku, dojedeme přes noc. Stačí jet rovnou na jih.

Do Chorvatska se většinou dostáváme zpravidla o prázdninách, v nejparnějším létě, kdy je celé pobřeží zaplněno turisty ve velkých hustotách, vegetace je spálená a živí tvorové, pokud trochu mohou, tak někam zalezou. Ale tentokrát přijedeme v ideálním období. Tři dny a 4 noci prožijeme na herpetologicky zajímavém ostrově Krk v době plného rozpuku jara, kdy květiny kvetou a zvířata se páří. Na cestě tam se stavíme na Plitvických jezerech, na zpáteční cestě ve chrámu macarátů v gigantické jeskyni Postojnska jama ve Slovinsku.

Jadran trasa

Co uvidíme:

KRK je s plochou asi 400 kmnejvětším ostrovem Jadranu. Nalezneme zde výběr typicky mediteránních biotopů od macchie přes lesy, stepi se skalkami až po bílé „pouště“ s kamennými zídkami vysušené větry bora. Nechybí ani sladká voda-potoky a přehradní nádrž Ponikva, která je jednou z nejlepších herpetologických lokalit. I o zdejších přímořských letoviscích NjiviceBaška a dokonce i o hlavním městě ostrova Krk se dočteme v herpetologických publikacích jako o místech zajímavých nálezů. Na ostrově je i jeskyně Biserujka https://www.spilja-biserujka.com.hrobývaná 28 druhy podzemních živočichů-Babura Alpioniscus christiani, lažištipavci Neobisium insulare iRoncus sp. nov., dvojenoga Chersoiulus (Dicranotus) sphinx, kornjaši Anophthalmus maderi maderi, Bathysciotes khevenhulleri horvathi, Bryaxis crepsensis, šišmiši(=netopýři) a další.

Čeští autoři {Vlček, P., Čurda, M., Šmejkal, R., 2000: Herpetofauna ostrova Krk. Akvárium terárium 43(9): 67-70-https://en.balcanica.info/13-22} na Krku zaznamenali 20 druhů obojživelníků a plazůAlgyroides nigropunctatusAnguis fragilis s.l.Bombina variegata, Bufo bufo, Elaphe quatuorlineataHierophis viridiflavusHyla arboreaLacerta trilineataLissotriton vulgaris, , Natrix natrix, Pelophylax ridibundus, Podarcis melisellensis, Podarcis siculus, Pseudepidalea viridisPseudopus apodusTelescopus fallaxTestudo hermanniVipera ammodytesZamenis longissimusZamenis situla. Udávají, že zjištěný výskyt 20 druhů obojživelníků a plazů není úplný, neboť rakouský herpetolog Sochurek (1985) uvádí navíc následující druhy. Bombina v. variegataR. dalmatinaCoronella austricaNatrix tessellataMalpolon monspessulanus, Vipera ursinii macrops. Bruno (1980) potom ještě Emys orbicularis a Tarentola maureta-nica.  Zajímavý leč diskutabilní je výskyt ještěrky Lacerta viridis(Černý 1991) a nález mrtvého jedince Podarcis muralis (Knobloch 1997 - ústní informace) Informace o Krku a dalších oblastech Jadranu přináší též Mario Schweiger {On the Herpetofauna of the eastern Adriatic coastal region [Kvarner area, Dalmatia (Croatia) and Montenegro]https://vipersgarden.at/PDF/Norr06_MS_EastAdria.pdfa určitě i mnozí další.

PLITVIČKA JEZERA https://np-plitvicka-jezera.hrtvoří národní park zařazený do světového dědictví UNESCO na horním toku řekyKorana mezi horskými vápencovými masívy Velká a Malá Kapela a Pleševica mezi městy Karlovac a Zadar v blízkosti hranice s Bosnou a HercegovinouKrasová jezera jsou terasovitě rozložena a spojena průtoky. Nachází se zde 140 vodopádů, 20 jeskyň a zřídel. Rozloha parku je 29 482 ha, z toho 200 ha hladina jezer. Lesy jsou bukovéjedlovésmrkové a tisové. V parku je 16 větších a několik malých jezer, která se dělí na dvě skupiny (Horní a Dolní). Celková rozloha jezer je 217 ha. Celkem se nacházejí na 5 řekách. Park leží ve vápencové proláklině, která vznikla mimo jiné i erozí travertinových bloků. Ke vzniku teras přispívají unikátní bakterie žijící v mechu a trávě. Dolní jezera vznikla zřícením stropů podzemních jeskyň a jejich naplněním vodou. Barva jezer se neustále mění od azurové po tmavě modrou v závislosti na množství minerálů a organismů ve vodě. Na Plitvických jezerech byly natočeny některé scény pro filmPoklad na Stříbrném jezeře podle románuKarla Maye (Wikipedie).

V parku žije 14 druhů obojživelníků a plazů, například živorodna gušterica Zootoca vivipara, velebitska gušterica Iberolacerta horvathi, otrovnice poskok Vipera ammodytes a riđovka Vipera berus.

Delší přesuny po parku usnadňuje elektrobrod (=elektrická loď-2 linky) a panoramski vlak (=panoramatický vlak-2 linky). Cena za přepravu je zahrnuta v ceně vstupenky do parku.

POSTOJNSKA JAMAhttps://www.postojnska-jama.eu/cs/ je národní park chránící jeskynní systém o celkové délce asi 24 km, tvořený obrovskými prostorami s nádhernou krápníkovou výzdobou a protékající vodou. Ke zpřístupněnému asi 1,5 km dlouhému pěšímu okruhu je třeba dojet 3,7 km podzemním vláčkem.

Obyvatelstvo Postojenské jeskyně čítá více než 150 živočišných druhů. S některými z nich se můžete setkat tváří v tvář. Největší hvězdou je zde bezpochyby macarát jeskynní (Proteus anguinus).

Viváriumhttps://www.postojnska-jama.eu/cs/atrakce-parku/vivarium/ se nachází v chodbě Rov novih podpisov (Chodba nových podpisů), padesát metrů od vstupu do Postojenské jeskyně. Skládá se ze dvou částí. Výzkumná část, tzv. laboratoř, slouží k vědecké práci a výzkumu. Biospeleologická výstava, která se nachází ve výstavní části Vivária, představuje základní pojmy karsologie a biospeleologie, neobyčejné vlastnosti podzemního prostředí a nejtypičtější zástupce jeskynních živočichů.

Viváriem nás bude provázet odborný průvodce.

Program:

Den

Dat

Příjezd

Odjezd

Místo

3.5.

 

21:00

Praha-odjezd

So

4.5.

8:00

14:00

Plitvička jezera

   

17:00

 

Njivice-Kamp Njivice-ubytování, večeře, volný program

Ne

5.5.

   

Výlet I-obhlídka všech pamětihodností ostrova Krk

Po

6.5.

   

Výlet II-návštěva 1-2 vybraných míst

Út

7.5.

   

Stacionární den

St

8.5.

8:00

9:00

snídaně, odjezd

   

12:30

15:30

Postojnska Jama, vivárium

   

23:59

 

Praha-příjezd (dle dopravní situace-možná i později)

POČASÍ

V květnu by mělo být na severním Jadranu o cca. 3-5 0C tepleji než v Praze – nejvyšší denní teploty kolem 22°C (maximum 28°C), nejnižší ranní kolem 13°C (minimum 6°C). Lze očekávat převážně jasné či polojasné počasí, může se ale zatáhnout a sprchnout-každý druhý den jsou pravděpodobné srážky. Vítr převážně mírný – do 12 nebo 20 km/h. Koupání v moři bude jen pro opravdové otužilce. https://www.meteoblue.com/cs/počasí/předpověď/modelclimate/njivice_chorvatsko_3194475

V Postojenské Jamě bude tma a 10°C (to je tam pořád).

UBYTOVÁNÍ a STRAVOVÁNÍ:

Kamp Njivicehttps://www.kampnjivice.com/je veliký kemp přímo u písečné pláže u rybářské osady Njivice. Budeme ubytováni v mobilních chatkách (mobilne kućice) GOLD o podlahové ploše 32m² se dvěmi dvoulůžkovými ložnicemi s lůžkovinami, koupelnou s ručníky, obývákem se zařízenou kuchyňkou a rozkládací pohovkou, klimatizací, SAT-TV, moderní terasou se zahradním nábytkem a lehátky, asi 30 m od moře (2.-4.řada).

V restauraci kempu Njivice máme po celou dobu pobytu zajištěny společné večeře v chorvatském stylu a snídaně formou švédských stolů.

POTŘEBA DOVOLENÉ:2 dny dovolené, 2 dny weekend, 1 den státní svátek

DOPRAVA: Autobus Volvo Martina Voříška – AutoBey

EXKURSI POVEDE: Petr Kodymi

CENA: - zahrnuje dopravu autobusem – cca. 2 100 km, ubytování - 4 noci, snídaně (4x), večeře (4x), vstupné do Národního parku Plitvička jezera a NP Postojnska Jama. Pro členy TSP činí 7 300,- Kč, pro hosty 7 550,- Kč a pro děti do 12 let 4 800,- Kč.